Wielkanocne biesiadowanie po Żuławsku

Moc wielkanocnych inspiracji znaleźć będzie można już w ten piątek w CH Osowa! Jak co miesiąc do centrum handlowego przyjadą prosto ze wsi rolnicy i drobni producenci zrzeszeni w inicjatywie Żuławskie Smaki. Jakie pyszności czekają na gości Jarmarku Wielkanocnego?

Przede wszystkim wiejskie jajka najwyższej jakości! Do tego rozmaite wyroby mięsne prosto z Borów, w tym biała kiełbasa, pasztety i wędzonki. Wśród żuławskich kiszonek pierwsze skrzypce zagra nasz produkt sezonowy, domowa ćwikła z chrzanem, niepasteryzowana, smaczna i zdrowa! – wylicza Ania Spirewska, inicjatorka powstania Żuławskich Smaków.

Na Żuławskiej Polance serwowane będą – jak co miesiąc – pierogi, kopytka, kaszanka na ciepło oraz domowe ciasta. Nie zabraknie również nowości! Mistrzyni Pierogów, Pani Halinka, zachęca do skosztowania żuławskiego żurku, który sprzedawać będzie zarówno na miejscu, jak i w słoikach na wynos. Z kolei Pan Niedźwiedź oferuje alternatywę dla tych, którzy chcą samodzielnie przygotować wielkanocny żur – tradycyjny zakwas, którego podstawą jest najwyższej jakości mąka żytnia typu 2000. Na amatorów mocnych wrażeń czekać będą żuławskie wariacje na temat… kimchi i kanji. Tego nie da się opisać – tego trzeba spróbować!

Koneserów z pewnością ucieszy fakt, że na Jarmarku nie zabraknie słynnego Werderkäse – tradycyjnego sera żuławskiego wytwarzanego przez Menonitów, którzy w połowie XVI wieku pojawili się na Żuławach jako osadnicy z Niderlandów i północnych Niemiec. Receptura tego wyjątkowego przysmaku została odtworzona w Żuławskim Domu Sera – zabytkowym domu podcieniowym w Żelichowie – Cyganku.

Swoją obecność na Jarmarku Wielkanocnym potwierdzili również Ela i Robert Gustaw – honorowi członkowie Żuławskich Smaków, pszczelarze prowadzący wędrowną pasiekę żuławską. Wszyscy goście będą mieli okazję nie tylko skosztować tego wyjątkowego, w 100% polskiego miodu, ale również posłuchać niezwykłej opowieści o pszczołach i pasji pszczelarskiej z nimi związanej.

W czasie wydarzenia nie zabraknie również atrakcji kulturalnych, takich jak muzyka na żywo, konkurs z nagrodami oraz kącik dla dzieci.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty ze zdobienia pisanek oraz babeczek wielkanocnych – opowiada Ania Spirewska. – Zachęcamy również do wzięcia udziału w budowaniu makiety Żuławskiej Zagrody! Jak co miesiąc na dzieci czekać będą niezmiennie kolorowanki, balony, gry i konkursy z nagrodami. Zapraszamy serdecznie.